BERGEN series WALL FIXTURES with Aluminum body and Polycarbonate presents 880Lm lighting performance and 25000Hours long lifetime.This 12W model includes 4000K (NATURAL WHITE) LED or socket for 360 degrees light beam-angle as desired lighting flexibility.It's ready to be operated with its easy installation and maintenance. BERGEN - 2DS fixture is equiped with PIR sensor : - Detection angle: 100 degrees. - Detection range: 8m in length and 1.5-2.5m in height. - Time delay: 10-480sec. - Sensitivity: 5-200lux.
| CCT (KELVIN) | 4000K (NATURAL WHITE) |
| POWER (W) | 12 |
| LUMINUS EFFICIENCY | 73.3 |
| LIGHT BEAM ANGLE | 360° |
| CRI | 80 |
| POWER FACTOR | 0.5 |
| DIMENSIONS (mm) | 120x140x120 |
| FLICKER | No |
| IP PROTECTION CLASS | IP44 |
| SWITCH ON/OFF | 30000 |
| LIFETIME (H) | 25000 |
| LIGHT SENSITIVITY (lx) | 5-200 |
| DIMMABLE | No |
| OPERATION VOLTAGE (V) | 220V-50/60Hz |
| ENERGY SAVING (%) | 85% |
| ELECTRICAL EFFICIENCY INDEX (EEI) | G |
| ELECTRICAL PROTECTION | Class I |
| BODY MATERIAL | Aluminum |
| DIFFUSER MATERIAL | Polycarbonate |
| BODY COLOR | BLACK |
| TEMPERATURE (Ta) | -20°CTa50°C |
| GUARANTEE PERIOD (y) | 2 |
| SENSOR TYPE | PIR |
| DETECTION ANGLE OF SENSOR | 100° |
| DETECTION DISTANCE OF SENSOR (m) | 8 |
| TIME DELAY OF SENSOR (s) | 10-480 |
| LUMINOUS FLUX (Lm) | 880 |
| PCS PER BOX | 16 |
| PRODUCT HEIGHT (mm) | 140 |
| PRODUCT WIDTH (mm) | 120 |
| PRODUCT DEPTH (mm) | 120 |
| OUTBOX LENGHT (mm) | 530 |
| OUTBOX WIDHT (mm) | 280 |
| OUTBOX HEIGHT (mm) | 320 |
| OUTBOX VOLUME (m^3) | 0.0475 |
| UNIT GROSS WEIGHT (g)2 | 640.63 |
| EAN-13(Inbox) | 6972538040893 |