LED LINEAR FIXTURE SURFACE MOUNTED PROFILED-SL1 53x83x590mm 20W 3000K (WARM WHITE) 2000Lm WHITE 2427100 VITO
Family: PROFILED SL1
Product Code:
2427100
PROFILED series LED LINEAR LIGHTING with Aluminum body and Polycarbonate Opal Diffuser with High Permeability presents 2000Lm lighting performance and 50000Hours long lifetime.This 20W model includes 3000K (WARM WHITE) LED for 120° light beam-angle as desired lighting flexibility.It's ready to be operated with its easy installation and maintenance.PROFILED SL1 series led linear fixtures are made by SAMSUNG chips and PHILIPS or TRIDONIC driver. There is option to be dimmable 220V, 0-10V, DALI, upon specific request.
New product
| CCT (KELVIN) | 3000K (WARM WHITE) |
| POWER (W) | 20 |
| LUMINUS EFFICIENCY | 100 |
| LIGHT BEAM ANGLE | 120° |
| CRI | 80 |
| POWER FACTOR | 0.9 |
| DIMENSIONS (mm) | 50x80x580 |
| FLICKER | No |
| IP PROTECTION CLASS | IP20 |
| SWITCH ON/OFF | 30000 |
| LIFETIME (H) | 50000 |
| DIMMABLE | No |
| OPERATION VOLTAGE (V) | 220-240V AC - 50/60 Hz |
| ENERGY SAVING (%) | 88% |
| ELECTRICAL EFFICIENCY INDEX (EEI) | E |
| ELECTRICAL PROTECTION | Class I |
| BODY MATERIAL | Aluminum |
| BODY COLOR | WHITE |
| TEMPERATURE (Ta) | -20°CTa40°C |
| GUARANTEE PERIOD (y) | 2 |
| LUMINOUS FLUX (Lm) | 2000 |
| PCS PER BOX | 1 |
| PRODUCT HEIGHT (mm) | 53 |
| PRODUCT WIDTH (mm) | 590 |
| PRODUCT DEPTH (mm) | 83 |
| OUTBOX LENGHT (mm) | 70 |
| OUTBOX WIDHT (mm) | 640 |
| OUTBOX HEIGHT (mm) | 100 |
| OUTBOX VOLUME (m^3) | 0.0045 |
| UNIT GROSS WEIGHT (g)2 | 1520 |
| EAN-13(Inbox) | 8698553617053 |
| TOTAL READY STOCK (EXPORT) | 4 |

