SMD LED STRIP LEDStrip+ 24V 2835 180 CHIPS/18W/m 3000К/1836Lm/m IP65 3M Tape 5m/roll Cut Size 3.33cm 5540730 VITO
Family: LED STRIP PLUS
Product Code:
5540730
STRIPLED PLUS is an advanced double PCB Flexible LED strips (SMD 2835, 180 LED/m), available with monochromatic color temperature, warm white, waterproof (IP65) with silicone spray. Total length of the roll is 5m. Power supply cable at each side, Voltage loss after 5m is no more than 5-8%. 3M adhesive tape is used for better bonding results with surfaces . Sectionable every 50mm or multiple of this size.
New product
| CCT (KELVIN) | 3000K (WARM WHITE) |
| POWER (W) | 18 W/m |
| LUMINUS EFFICIENCY | 102 |
| LIGHT BEAM ANGLE | 120° |
| CRI | 80 |
| DIMENSIONS (mm) | 10x5000 |
| IP PROTECTION CLASS | IP65 |
| SWITCH ON/OFF | 30000 |
| LIFETIME (H) | 25000 |
| OPERATION VOLTAGE (V) | 24V DC |
| ELECTRICAL EFFICIENCY INDEX (EEI) | E |
| ELECTRICAL PROTECTION | Class III |
| BODY MATERIAL | Copper+Plastic |
| BODY COLOR | WHITE |
| TEMPERATURE (Ta) | -20℃~+40℃ |
| GUARANTEE PERIOD (y) | 3 |
| CHIPS/m | 180 |
| LUMINOUS FLUX (Lm) | 1836 |
| PCS PER BOX | 50 |
| PRODUCT HEIGHT (mm) | 1 |
| PRODUCT WIDTH (mm) | 10 |
| PRODUCT DEPTH (mm) | 5000 |
| CHIP SIZE | 2835 |
| OUTBOX LENGHT (mm) | 310 |
| OUTBOX WIDHT (mm) | 310 |
| OUTBOX HEIGHT (mm) | 195 |
| OUTBOX VOLUME (m^3) | 0.0187 |
| UNIT GROSS WEIGHT (g)2 | 106 |
| EAN-13(Inbox) | 6970233835219 |
| LED STRIP CUT SIZE (cm) | 3.33 |

