ESTELLE series PENDANTS with Metal Sheet body and Ceramic lampholder presents a long lifetime.This model includes an E27 socket for the desired lighting flexibility.It's ready to be operated with its easy installation and maintenance. The cable that we use for ESTELLE series products is made of fabric.
| POWER (W) | Max. 100W |
| DIMENSIONS (mm) | 75x(cable)1000 |
| IP PROTECTION CLASS | IP20 |
| OPERATION VOLTAGE (V) | 220V-50/60Hz |
| ELECTRICAL PROTECTION | Class II |
| BODY MATERIAL | Metal Sheet & Ceramic |
| BODY COLOR | MAT GOLD & BLACK |
| TEMPERATURE (Ta) | -20°CTa50°C |
| GUARANTEE PERIOD (y) | 2 |
| SOCKET | E27 |
| PCS PER BOX | 50 |
| PRODUCT HEIGHT (mm) | (cable)1000 |
| PRODUCT WIDTH (mm) | 75 |
| OUTBOX LENGHT (mm) | 465 |
| OUTBOX WIDHT (mm) | 350 |
| OUTBOX HEIGHT (mm) | 280 |
| OUTBOX VOLUME (m^3) | 0.0456 |
| UNIT GROSS WEIGHT (g)2 | 208 |
| EAN-13(Inbox) | 6970233837794 |